www.mpglswietochlowice.pl

Jak uniknąć problemów w okresie zimowym?

Z roku na rok spada liczba zgłaszanych problemów związanych z zimą i maleją koszty ich napraw. Dzieje się tak, m.in. dzięki działaniom MPGL, które nie dopuszczają do ponownego zamarzania naprawionych instalacji.


Nie zmienia to faktu, że wielu awarii i problemów można uniknąć!


Wystarczy tylko dobrze przygotować się do zimy. Potrzebna do tego jest współpraca mieszkańców i zarządcy budynków. Bez pomocy lokatorów pracownicy MPGL nie są w stanie oszacować, gdzie, co i w jakiej kolejności należy naprawić. Dlatego rozejrzyjmy się wokół siebie. Warto ocenić szczelność okien i drzwi. Najlepiej to zrobić w wietrzny dzień. Nieszczelne okna są najczęstszą przyczyną zbyt niskich temperatur w blokach. To przez nie ucieka najwięcej ciepła. Z taką usterką możemy sobie poradzić sami. Kiedyś szczeliny zapychało się watą, kitem albo starymi gazetami. Dziś w sklepach z artykułami remontowymi są specjalne uszczelniacze, np. silikon neutralny (ok. 15zł). Wbrew pozorom nie jest to prosta naprawa, ponieważ nie wolno przesadzać z uszczelnianiem. Odrobina przepływu powietrza zawsze powinna być zapewniona. Zbyt szczelne okna można poznać po tym, że na dole szyb zbierają się kropelki wody.


Warto też uważnie przyjrzeć się piwnicom i wejściom do budynków


Wandale nie śpią. Wybite okna piwniczne, obluzowane albo wyrwane zawiasy w drzwiach to częsty widok na świętochłowickich osiedlach. Latem takie akty wandalizmu mogą nas denerwować, zimą stanowią one poważne zagrożenie. W wychłodzonych budynkach może zamarznąć woda w rurach, a to już nie jest usterka, ale poważna awaria, która może skończyć się poważnym remontem mieszkania albo całego pionu. O wszystkich wybitych szybach, nieszczelnych oknach, poluzowanych drzwiach, należy powiadomić MPGL. Warto zrobić to jak najszybciej. Ekipy remontowe mają zawsze pełne ręce roboty, ale kiedy nadejdzie zima, liczba pilnych i awaryjnych interwencji gwałtownie wzrośnie.


Osobną sprawą jest sprawność instalacji grzewczych, gazowych i wentylacyjnych


Wszelkie usterki mogą mieć bardzo tragiczne skutki, gdyż grożą zatruciem czadem. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego instalacje są dokładnie sprawdzane i – jeśli trzeba – remontowane. Mróz może jednak zrobić swoje. Z powodu niskich temperatur często dochodzi do rozszczelnienia instalacji. O wątpliwościach i podejrzeniach należy natychmiast powiadomić MPGL. Generalnie, wszelkie usterki należy eliminować jak najszybciej, zanim przerodzą się w duże uszkodzenia. Uchroni nas to przed problemami, gdy mróz rozgości się w Świętochłowicach na dobre.


ABC ogrzewania


Największy dylemat lokatorów w okresie jesienno-zimowym brzmi: jak ogrzewać mieszkanie, aby panowała w nim komfortowa temperatura, a opłaty nie były zbyt wysokie? Wiąże się z tym pytanie pomocnicze: jak efektywnie wietrzyć pomieszczenia, nie powodując dużych strat ciepła?
Efektywne ogrzewanie polega nie tylko na osiąganiu oczekiwanej temperatury pomieszczeń, ale przede wszystkim, na takim korzystaniu z dobrodziejstw grzejników, aby zrównoważyć bilans zysków i strat cieplnych. Najlepiej, jeśli kaloryfery są odsłonięte, co oznacza, że nie tylko nie należy wieszać na nich prania, ale także, przynajmniej w okresie zimowym, powinniśmy zrezygnować z długich firanek i zasłon. W czasie, kiedy jesteśmy w pracy lub szkole, najlepiej, aby ogrzewanie było wyłączone. Po powrocie można wywietrzyć mieszkanie i dopiero wtedy zadbać o podniesienie temperatury do odpowiedniego poziomu. W przypadku dużych mieszkań i domów warto zamykać drzwi do rzadko używanych pokoi, a ogrzewanie włączać tylko tam, gdzie przebywają domownicy.


Szczelne, ale nie zamknięte na cztery spusty


Duży wpływ na nasze odczuwanie temperatury ma szczelność okien. W starych budynkach lub w takich, w których stolarka okienna jest niskiej jakości, zdarza się, że okna nie zapewniają podstawowej izolacji termicznej i do domu dostaje się zimne powietrze. Jeśli wymiana okien nie wchodzi w grę, warto pomyśleć o ich uszczelnieniu. Najlepiej zrobić to jeszcze przed nadejściem zimy. Trzeba jednak pamiętać, że o ile szczelne okna są atutem, o tyle nie powinny być zamknięte przez cały czas. Bez względu na porę roku dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia powinniśmy zadbać o regularną wymianę powietrza.


Efektywne wietrzenie


Czy można cieszyć się zdrowym powietrzem w domu bez otwierania okna? Najprostszym, a zarazem najbardziej powszechnym sposobem przewietrzania pomieszczeń jest uchylanie lub otwieranie okien na oścież. Zimą powoduje to jednak szybkie wychłodzenie wnętrza, co z kolei przekłada się na niechęć do wietrzenia. Alternatywą są okna z funkcją mikrowentylacji. Rozszczelnione do kilku milimetrów pozwalają na harmonijną wymianę powietrza – ciepło nie ucieka tak szybko jak w przypadku okien uchylonych czy otwartych na oścież, natomiast do środka dostaje się świeże powietrze.


Złoty środek


Ogrzewanie i wietrzenie to dwa aspekty, które trzeba zrównoważyć w okresie zimowym. Ciepłe, niewentylowane pomieszczenia stanowią idealne środowisko do rozwoju pleśni i innych grzybów, a co za tym idzie – chorób układu oddechowego domowników. Kolejny aspekt przemawiający za regularnym wietrzeniem to nasze samopoczucie – bez wystarczającej ilości tlenu czujemy się zmęczeni, natomiast w wywietrzonych pomieszczeniach lepiej odpoczywamy, pracujemy i śpimy.

 

 

Menu

MPGL na Facebooku

MPGL Świętochłowice